• Fingernails

    Fingernails

    ★★½

    I really wish for a better use of these great performers

  • The Sweetest Thing

    The Sweetest Thing

    ★½

    this has the most unnecessary musical number of all time

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★½

    incredible french performance from devon aoki

  • Nowhere

    Nowhere

    ★★★

    this dialogue is 6/5

  • Party Girl

    Party Girl

    ★★★

    one of the dewey decimal movies of all time

  • Collateral

    Collateral

    ★★★½

    cruise would never do this now

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is maybe one of the best animation movies I’ve ever seen. BUT I wish it didn’t have the modern IP cop-out where nothing is wrapped up in this movie. I know that after the sequel is released if you watched these back to back you’ll have a deeper story for it, but it feels frustrating that nothing is paid off here.

    You’ll have to come back to the cinemas in 12 months to see how this story ends!!!

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★½

    you know they really understood Australian culture when they used 2 EF ford falcons and a VS statesman in one action sequence

  • The Deer Hunter

    The Deer Hunter

    ★★★½

    so there's this wedding right

  • Looking for Alibrandi

    Looking for Alibrandi

    ★½

    As far back as I can remember, I always wanted to be a nonna.

  • Mafia Mamma

    Mafia Mamma

    ★½

    okay so the mafia... but with a mamma

  • Money Shot: The Pornhub Story

    Money Shot: The Pornhub Story

    ★½

    standard late period netflix doco fare