By week

Jan Dec
  • 51 Films logged
  • 25.5 Average per month
  • 6.3 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.5 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Malcolm X

Jan 1

Last Film

Drive-Away Dolls

Feb 25

Diary Milestones

Havoc
50th Feb 25

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
21 films
Romance
16 films
Crime
10 films
Thriller
9 films
Horror
4 films
Mystery
4 films
Fantasy
4 films
History
3 films
Adventure
2 films
USA
39 films
UK
12 films
France
10 films
Germany
5 films
Italy
5 films
Australia
3 films
Poland
1 film
Romania
1 film
Austria
1 film
English
40 films
French
4 films
Italian
3 films
Cantonese
1 film
German
1 film
Finnish
1 film
Russian
1 film
Drama
Average 3.68
Mystery
Average 3.62
Thriller
Average 3.50
Comedy
Average 3.36
Crime
Average 3.25
Horror
Average 3.25
Romance
Average 3.10
Fantasy
Average 2.62
Italy
Average 4.30
France
Average 4.00
Germany
Average 3.50
UK
Average 3.41
USA
Average 3.24
French
Average 3.75
English
Average 3.25

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2024 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Night Swim
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

June
Average weighted rating:

3.6

Rated higher than average Patron

La Dolce Vita

★★★★★ vs 4.27

Eating Raoul

★★★★ vs 3.48

The Love Witch

★★★★ vs 3.50

Naked

★★★★½ vs 4.08

The Town

★★★★ vs 3.64

Return to Seoul

★★★★ vs 3.67

Rated lower than average Patron

Get Over It

vs 2.85

We're the Millers

★½ vs 3.22

Pride & Prejudice

★★★ vs 4.09

Flirting

★★½ vs 3.59

Anyone But You

★★ vs 3.06

Wonka

★★½ vs 3.35

Films Sean watched in 2024

  • Drive-Away Dolls
  • Havoc
  • How Stella Got Her Groove Back
  • Punch-Drunk Love
  • Naked
  • Certain Women
  • Eating Raoul
  • Defending Your Life
  • Claire's Knee
  • Red Eye
  • Birth
  • The Town
  • Heathers
  • New Jack City
  • Flirting
  • Get Over It
  • Anyone But You
  • American Fiction
  • 8½
  • La Notte
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Drop Dead Gorgeous
  • Before Sunrise
  • The Zone of Interest
  • Return to Seoul
  • La Vérité
  • Frankenhooker
  • Night Swim
  • The Love Witch
  • Wonka
  • Mean Girls
  • The Parallax View
  • June
  • Fallen Leaves
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The Curse
  • Twilight
  • We're the Millers
  • Pride & Prejudice
  • Laura
  • Chungking Express
  • Pauline at the Beach
  • Safe
  • 12 Angry Men
  • La Dolce Vita
  • Andrei Rublev
  • Ferrari
  • North by Northwest
  • Inglourious Basterds
  • Eileen
  • Malcolm X

World map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Red Rooms
  • The Monk and the Gun
  • Bramayugam
  • The Master and Margarita
  • Inshallah a Boy
  • Manjummel Boys
  • Here

Highly rated with Sean’s friends Patron

  • My Neighbor Totoro
  • Dune
  • The Zone of Interest
  • Anatomy of a Fall
  • American Fiction
  • Poor Things
  • Rounders
  • Wonka
  • Drive-Away Dolls
  • Mean Girls
  • All of Us Strangers
  • The Beekeeper
  • Argylle
  • Madame Web

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more