Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry