Sort by

Sean has logged 421 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
On the Society File of Shanghai

On the Society File of Shanghai

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman Revenger

Woman Revenger

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The First Error Step

The First Error Step

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady Avenger

The Lady Avenger

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Be Alive Just Like You

Be Alive Just Like You

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
01
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last Painting

The Last Painting

2017
×
Edit this entry  
24
Design 7 Love

Design 7 Love

2014
×
Edit this entry  
23
Candy Rain

Candy Rain

2008
×
Edit this entry  
23
See You, Sir

See You, Sir

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
In This Land We're Briefly Ghosts

In This Land We're Briefly Ghosts

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Sisters' Busy Hands

Sisters' Busy Hands

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Temple of Devilbuster

Temple of Devilbuster

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Shara

Shara

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Classmates Minus

Classmates Minus

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Abortionist

The Abortionist

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beginning

Beginning

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Story of Southern Islet

The Story of Southern Islet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fame

Fame

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
Apples

Apples

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lost Course

Lost Course

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wolves

The Wolves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
War God

War God

1976
×
★★½
Edit this entry  
12
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
12
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Edit this entry