Sort by

Sean has logged 594 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Dog and Glory

Mad Dog and Glory

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★½
Edit this entry  
30
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Edit this entry  
29
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

1985
×
★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
A Perfect Couple

A Perfect Couple

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★½
Edit this entry  
26
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Basements

Basements

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
Fatale

Fatale

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
76 Days

76 Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry