Highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 340 Films watched
  • 28.3 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

Knight of Cups

Jan 1

Most Watched

Manchester by the Sea

3 times

Dog Eat Dog

3 times

De Palma

3 times

Silence

twice

Captain America: Civil War

twice

Last Film

Manchester by the Sea

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
195 films
Comedy
94 films
Thriller
70 films
Crime
59 films
Romance
52 films
Action
52 films
Adventure
43 films
Documentary
42 films
Sci Fi
26 films
Mystery
25 films
USA
277 films
UK
46 films
France
39 films
Germany
18 films
Canada
8 films
China
8 films
Australia
7 films
Italy
6 films
Belgium
6 films
Spain
6 films
English
319 films
French
31 films
Spanish
21 films
German
20 films
Italian
11 films
Arabic
11 films
Japanese
9 films
Russian
8 films
Chinese
7 films
Korean
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

3rd Street Blackout

Films Sean watched in 2016

  • Manchester by the Sea
  • Silence
  • Postcards from the Edge
  • Captain America: Civil War
  • The Living Daylights
  • Patriots Day
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Desperately Seeking Susan
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Don's Plum
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Hidden Figures
  • The Wolf of Wall Street
  • Fences
  • Cemetery of Splendour
  • Moonlight
  • Hidden Figures
  • Green Room
  • A Monster Calls
  • Silence
  • Jackie
  • Neruda
  • Patriots Day
  • Loving
  • Supersonic
  • Elle
  • The Phenom
  • Aquarius
  • Paterson
  • Hell or High Water
  • I, Daniel Blake
  • Lion
  • Julieta
  • Fire at Sea
  • 20th Century Women
  • Kubo and the Two Strings
  • Mountains May Depart
  • Jackie
  • Christine
  • La La Land
  • Toni Erdmann
  • Allied
  • Rules Don't Apply
  • Elle
  • Things to Come
  • Tower
  • Nocturnal Animals
  • Flash Gordon
  • Sully
  • The Edge of Seventeen
  • The Love Witch
  • Arrival
  • Eye in the Sky
  • Touched with Fire
  • Denial
  • Dog Eat Dog
  • Cameraperson
  • Margaret
  • Captain Fantastic
  • Doctor Strange
  • GoodFellas
  • The Lovers and the Despot
  • Danny Says
  • Certain Women
  • Manchester by the Sea
  • Right Now, Wrong Then
  • Into the Inferno
  • I Am Not Your Negro
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • After the Storm
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Handmaiden
  • Moonlight
  • A Few Good Men
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Hacksaw Ridge
  • The Verdict
  • The Accountant
  • Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four
  • Gimme Danger
  • The Dressmaker
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • American Honey
  • Jackie Brown
  • The Exorcist
  • 13th
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Girl Asleep
  • Deepwater Horizon
  • Café Society
  • The Age of Shadows
  • The Magnificent Seven
  • Bridget Jones's Baby
  • Wonder Boys
  • Tron
  • Ride Lonesome
  • Night Moves
  • Saturday Night Fever
  • Snowden
  • Sully
  • World Trade Center
  • Nixon
  • Blazing Saddles
  • Krisha
  • The Light Between Oceans
  • Indignation
  • Miller's Crossing
  • Sea of Love
  • Salvador
  • White Girl
  • The Birdcage
  • Face/Off
  • Cocktail
  • The Hand
  • Showgirls
  • Dog Day Afternoon
  • Miss Sharon Jones!
  • Cosmos
  • Hell or High Water
  • War Dogs
  • Husbands
  • Uptight
  • Fargo
  • The Witness
  • Tallulah
  • Blood Father
  • Pete's Dragon
  • Sausage Party
  • Get Carter
  • Point Blank
  • Suicide Squad
  • Batman: The Killing Joke
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Get Carter
  • Point Blank
  • Jason Bourne
  • Goosebumps
  • Jackass 3D
  • Blackhat
  • The Bourne Ultimatum
  • Star Trek Beyond
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Tallulah
  • Charley Varrick
  • Café Society
  • Ghostbusters
  • The Price of Gold
  • Equals
  • The Longest Yard
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Working Girl
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate
  • Snake Eyes
  • Where Is My Friend's House?
  • Defending Your Life
  • The BFG
  • The Legend of Tarzan
  • Get Shorty
  • Hustle
  • The New World
  • The Neon Demon
  • The Shallows
  • Independence Day: Resurgence
  • The Fits
  • Dog Eat Dog
  • Dog Eat Dog
  • Central Intelligence
  • Finding Dory
  • The Untouchables
  • The Intern
  • Macao
  • Ulzana's Raid
  • Apache
  • Now You See Me 2
  • The Conjuring 2
  • Passion
  • Sisters
  • Tale of Tales
  • The Lobster
  • De Palma
  • The Nice Guys
  • Weiner
  • De Palma
  • X-Men: Apocalypse
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • De Palma
  • Persona
  • Chevalier
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Love & Friendship
  • Attenberg
  • All the Way
  • Frantic
  • The Nice Guys
  • The People vs. George Lucas
  • Paths to Paradise
  • Mountains May Depart
  • The Trust
  • Money Monster
  • A Bigger Splash
  • Fantastic Four

See all 340

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Miss Saigon: 25th Anniversary

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more