RSS feed for Sean

Sean has watched 365 films released in the 1990s.

  • Man on the Moon

    ★★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ★★★½

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Dogma

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • The Insider

    ★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★½

  • Audition

    ★★★★½

  • Attack the Gas Station!

    ★★★★

  • Three Kings

    ★★★★★

  • Shower

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Boys Don't Cry

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Outside Providence

    ★★★★

  • The Cup

    ★★★★½

  • Detroit Rock City

    ★★★

  • Mystery Men

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • American Pie

    ★½

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★

  • Human Traffic

    ★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★½

  • The Limey

    ★★★★

  • Ratcatcher

    ★★★★★

  • Wonderland

    ★★★

  • Election

    ★★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★★

  • eXistenZ

    ★★★★★

  • Go

    ★★★★

  • Best Laid Plans

    ★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Arlington Road

    ★★½

  • Analyze This

    ★★½

  • Office Space

    ★★★½

  • Payback

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★

  • A Simple Plan

    ★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★★

  • A Bug's Life

    ★★★

  • Belly

    ★★½

  • Vampires

  • American History X

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★

  • Slam

    ★★★★½

  • What Dreams May Come

    ★★★★

  • SLC Punk

    ★★★★½

  • Antz

    ★★½

  • Pleasantville

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Following

    ★★½

  • Ronin

    ★★★★½

  • Very Bad Things

    ★★★½

  • Rounders

    ★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • Blade

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★

  • There's Something About Mary

    ★★★