RSS feed for Sean
  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    Fun and mindless.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Too much fan service, everything felt rushed until the climax, it lacked what Last Jedi was, creative and original, this was just all flash and dash.

  • Labyrinth

    Labyrinth

    ★★★½

    It can be corny at times but I do like the imagination here. Growing up is hard, this is what I got from this movie and it's true, becoming an adult and leaving behind your childhood can be painful. Some life lessons were taught here.

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

    I love this movie, it's so heartfelt amd wonderfully acted by the cast. i think Spielberg put a lot of himself into it, the sense of wonder and real reactions from the kids just come off so naturally.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    It's a superb film no matter what length it is or how many endings it has, I love it. it's meant to be one long movie just like the book is one long book broken into into 3.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    As epic as epic can get, the battle of Helm's Deep is one of the greatest moments in cinematic history, so well done.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    this is still a masterclass in filmmaking, I will never get tired of watching these. Classic.

  • The Game Changers

    The Game Changers

    ★★★★

    Thought this was pretty great watch, since I myself am a vegan. It's good to see that athletes are switching up their eating habits and finding ways to compete healthier.

  • Fried Green Tomatoes

    Fried Green Tomatoes

    ★★★★

    Sweet and charming, Tandy and Bates both give great perfomrances.

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★★★★

    This movie severely impacted me on a spiritual level a second time, really blew me away and resonated to my very soul.

  • Justice League

    Justice League

    ★½

    I've seen this before? wow, I thought I was watching this for the first time today, guess it is pretty forgettable.

  • The Dark Tower

    The Dark Tower

    Uninspiring Hollywood Mess.