RSS feed for Sean

Sean has written 129 reviews for films during 2015.

  • Forgetting Sarah Marshall

    Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★

    Pretty funny, great heart, Jason Segel is a riot.

  • Hackers

    Hackers

    ★★★

    HACK THE PLANET!

    Nothing but a fun flick, not to be taken seriously.

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★

    Let's smile and laugh at how absurdly stupid this movie is, not to mention sexist and racist. But that's ok, this came out in the early 60's when they didn't know any better.

  • Ink

    Ink

    ★★★★

    Dark fantasy shot beautifully. The pacing is a little off but other than that Jamin Winans is quite the visonary director. It hits me right in the feels as the story has many layers of emotional depth.

  • Room

    Room

    ★★★★½

    Let's pour some misery on that old wounded soul of yours and rub it in for good measure. There's a lot of this going on in this film but there is also hope. Brie Larson, somebody please give this girl a nomination! She was overlooked for Short Term 10 as well, me thinks. There is some genuinely great acting in this, Larson and the little boy, stuck in that tiny shed, genuniely hearbreaking and brutal.

  • Tig

    Tig

    ★★★★★

    Tig is great documentary about Comedienne Tig Notaro. Her life went through an upside down roller coaster ride in the course of a year. Finding out that she had C-Diff, then her mother passes away followed by breast cancer. The day after she found out she had cancer she did a stand up routine that went viral because of her bravery of going on stage declaring "I have cancer" and making it funny. What unfolds is a heartbreaking and funny story about how a woman survives all this. Nothing is easy, nothing is simple but everything is human.

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★½

    Am I the only one who thinks John Candy should have had a nomination for his role as Del Griffith?

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

    My anticipation for this was high but I set the bar low going into it just in case I was severely disappointed like I was with the prequels. I can honestly say I wasn't disappointed and that I got exactly what I wanted. Fun, exciting, great action sequences, some hilarity, some chills and spills, tense moments and shocking moments. I honestly thought J.j. Abrams did a fantastic job with the directing and the visuals, especially with the visuals, there are…

  • Keith Richards: Under the Influence

    Keith Richards: Under the Influence

    ★★★★

    Keith's infectious laugh is one of the many things I enjoyed about this doc plus the fact that he really loves blues music. The passion for music comes of the screen like a heat wave, you feel his love for playing the guitar but it's music in general he loves. It's a well told doc, for sure.

  • Philomena

    Philomena

    ★★★★

    The pairing of Steve Coogan and Judi Dench is pretty awesome, they work well together and are definitely fun to watch. The story itself is a heartbreaking one; "fucking catholics" Coogan says at one point...indeed. I'm a fan of Stephen Frears, the man has a wide range of films under his belt but he excells at dramas. Good film.

  • Human Traffic

    Human Traffic

    ★★★★

    I enjoy Human Traffic, I find it a fun and enjoyable watch, worthy of some laughs. It's nothing groundbreaking. The cast seem to be having a good time and it shows on screen.

  • The Mosquito Coast

    The Mosquito Coast

    ★★★½

    Harrison Ford is a force in this film, probably one of his best acting roles. A tad slow in it's story telling but I did enjoy this, nowhere near as amazing as I remembered it to be.