RSS feed for Sean

Sean has written 119 reviews for films rated ★★★ .

  • Phenomenon

    Phenomenon

    ★★★

    Not as good as i remembered it to be as it's been over 20 years since I've seen it.Decent movie and a good cast.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★

    Zachery Levi is great, Mark Strong is wasted, that ending was kinda meh. All in all a fun decent movie.

  • Dune

    Dune

    ★★★

    I love Lynch's style of directing for a sci fi film, so dreamy and surreal. Can't help but feel that a lot scenes were cut thus making the movie feel rushed and confusing. It's decent but nothing amazing.

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

    Well, the legends can't always make great movies, give me more of Tim Blake Nelson, if this movie was just him I would love it a bit more. Disaponotreally.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★

    Big dumb fun.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★

    Entertaining yes, but the look at us and how we can cram everyone on to screen flaunting is to much to handle sometimes.

  • Push

    Push

    ★★★

    Push has cool ideas and I even like how it was shot. The story tries to be smart when it isn't. I don't see the X-Men comparisons at all, just saying.

  • Batman

    Batman

    ★★★

    Danny Elfman at his best with the Batman score, amazing work. Jack Nicholson is unhinged and great to watch as The Joker, can't decide who I love more as that character, him or Ledger's. Michael Keaton is good but nothing amazing. A lot of this film is kinda boring, it's shaped like a crime/drama and not at all like an action movie.

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

    Johnny Depp at his best, same with Gilliam. While the film is surreal as all heck, the black comedy loses steam half way through.

  • Robin Williams: Come Inside My Mind

    Robin Williams: Come Inside My Mind

    ★★★

    It was good, standard documentary though.

  • Bollywood/Hollywood

    Bollywood/Hollywood

    ★★★

    This was pretty funny, I enjoyed it.

  • Reality Bites

    Reality Bites

    ★★★

    Can't get into the two main characters, they are both unlikeable and that relationship between those two is pretty abusive. Good for a 90's nostalgia watch.