RSS feed for Sean
  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    “Yep that’s me. You’re probably wondering how I got this portrait of a lady on fire. Well let me tell you a little story...”

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★½

    shoes without socks 🤢

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★★

    A lovely film to nap to. Can’t wait for Julie to realize she’s gay in part 2

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★

    Found this insufferable but the boy I saw it with kissed me after so 10/10

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

    ‪Detective Pikachu is an inherently queer narrative. In this essay I’ll discuss Detective Pikachu’s exploration of human identity and the juxtaposition in the ways mind, body, and one’s partner Pokémon inform that experience.‬ To begin, a quote from Apichatpong Weerasethakul....

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    Two and a half stars for Gwenyth Paltrow with bangs. Half a star for being slightly less ugly than the last one. This film is three hours of corporate sentimentality wrapped in very good CGI

  • Cries and Whispers

    Cries and Whispers

    ★★★★★

    Me:
    Ingmar Bergman characters: 👁 👁

  • High Life

    High Life

    ★★★★½

    I can’t believe NASA’s black hole picture ended up just being promotion for a Claire Denis film

  • Dogville

    Dogville

    ★★★★

    The moral of the story is to never trust a man who wants to write

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    Watch this in a packed audience of Canadians for optimal viewing experience

  • On the Beach at Night Alone

    On the Beach at Night Alone

    ★★★★½

    Let’s get rid of all the men and love each other

    Kim Min-hee start working with directors other than Hong Sangsoo challenge

  • Tetsuo: The Iron Man

    Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

    Artificial bloom
    Synthesize the real