• High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Creating The Queen's Gambit

    ★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • The Croods: A New Age

    ★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • My Psychedelic Love Story

    ★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Brazen Hussies

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Shadow in the Cloud

    ★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Time Warp: The Greatest Cult Films of All-Time - Vol. 3: Comedy and Camp

    ★★★

  • The Beach

    ★★★★

  • Time Warp: The Greatest Cult Films of All-Time - Vol. 2: Horror and Sci-Fi

    ★★★

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★½

  • Time Warp: The Greatest Cult Films of All Time - Vol. 1: Midnight Madness

    ★★★

  • Made You Look: A True Story About Fake Art

    ★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★½

  • Onward

    ★★★

  • My Salinger Year

    ★★★½

  • Be Water

    ★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • The Irishman: In Conversation

  • The Addams Family

    ★★½

  • The Booksellers

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★½

  • Anima

    ★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Catch-22

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

  • Late Night

    ★★½

  • Memory: The Origins of Alien

    ★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • All Is True

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Australia's Lost Impressionist

  • Stan & Ollie

    ★★★½

  • Ladies in Black

    ★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Nolan: The Man and the Myth

    ★★★

  • Balloon

    ★★★★

  • Echo in the Canyon

    ★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Alpha

    ★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Turtle Odyssey

    ★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

    ★★★

  • A Very English Scandal

    ★★★★