beatrice has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swing Kids

Swing Kids

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ziegfeld Follies

Ziegfeld Follies

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★½
Edit this entry  
03
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry