Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sebastianrask

sebastianrask

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sebastianrask
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sebastianrask’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Den of Thieves

    Den of Thieves 2018

    ★★★ Watched by sebastianrask 17 Jan 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Good ol’ heist film with a lil twist as always.

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs 1991

    ★★★★★ Watched by sebastianrask 11 Oct 2020

    Very good, Clarice.

  • Waves

    Waves 2019

    ★★★★½ Watched by sebastianrask 30 Jul 2020

    Amazing film, and stunning to both look at and listen to!!

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007

    ★★★★½ Watched by sebastianrask 16 Jul 2020

    Coward.

  • Suspiria

    Suspiria 1977

    ★★★★ Watched by sebastianrask 10 Jun 2020

    This is what a great horror is all about and what modern horrors forget.
    A modern horror is all about how many times can you scare people, where this one keeps actually keeps a very creepy vibe throughout the entite film.
    I love how all the very strong colors are used in the specific scenes to amplify this creepy vibe... and it works! 
    I can definitely recommend this film.

  • The Green Butchers

    The Green Butchers 2003

    ★★★★½ Watched by sebastianrask 15 May 2020

    Et stykke dansk mesterværk.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born 2018

    ★★★★½ Watched by sebastianrask 30 Apr 2020

    Tears.

  • Cats

    Cats 2019

    ½ Watched by sebastianrask 27 Apr 2020

    This movie cost 95M dollars to make....

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons 2011

    ★★★★ Watched by sebastianrask 04 Apr 2020

    Love thy family..

  • The Hunt

    The Hunt 2020

    ★★ Watched by sebastianrask 26 Mar 2020

    I really liked the theme of the film, but unfortunately it’s executed very poorly.
    It feels almost like they couldn’t decide if they wanted it to be funny, thrilling or serious and then just gave it a go with all 3 genres.

  • The Guilty

    The Guilty 2018

    ★★★★½ Watched by sebastianrask 08 Mar 2020

    Despite not being a huge fan of danish movies in general, a few have crossed my path that i really enjoyed watching.

    The Guilty, Den Skyldige, sure is one of Them.. it managed to keep me at the edge of my seat, almost from the first phone call our lead character answers.
    They way you follow Asger Holm through his shift, and see his emotions evolve and mold as he desperately tries to help a defenceless and scared woman over the phone, with no real way of helping her, other than to call up the nearest police station.

    Bravo Denmark.
    Indeed a great and thrilling film.

  • Basic Instinct

    Basic Instinct 1992

    ★★★½ Watched by sebastianrask 08 Mar 2020

    The plot thickens..

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro