• Nope

    Nope

    ★★★★★

    Lots of films can be seen as “being about films”, but few are this rich, this entertaining, and this self-referential. Nope is about the dilemma of chasing spectacle or chasing fulfilment, and realizing how –specially in this industry– sometimes both are connected. Just ask Spielberg. Spectacle will fuck you up, but when it’s on your side… the world gets Jaws. Nope is Jaws if Jaws was about how hard it was to make Jaws. It’s metamodernism fully realized: deconstruction with sincerity.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    This one might actually be the greatest. Every frame.

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★★

    The perfect combination of late-70s worldview and early-80s charm. So ahead of its time, it feels in direct conversation with the style it’s inventing.

  • Tetsuo: The Iron Man

    Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

    I could feel this movie subdue and take control of my brain as if it was alive. Romantic stuff.

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★★½

    Love a movie that takes the idealism of tech innovation and shows it morphing into the most decadent capitalism. This plays like a Scorsese film, the fun of excess followed by the dire consequences, and it’s actually really fun!

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic

    ★★★★★

    My easiest rating ever.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★★

    The movie about saving movies that saved movies by being undeniably, unexpectedly perfect. Intention, care, and craft behind every frame.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    The rest of the MCU could go up in flames and it would all be worth it as long as this trilogy remains. Heartfelt, sincere, well-crafted, and always imaginative. These are the MCU films that will stand every test of time.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    In Goodfellas, relationships feel inevitable. Scorsese’s characters can’t help themselves from doing the things they do and relating to the people they relate. It’s in their nature. You see it in Tommy’s violent impulses, you see it in Henry and Karen’s toxic relationship, you see it in Henry bringing Jimmy and Tommy to the drug deal right after Paulie tells him to get away from them. We can’t stop ourselves from going to the people we go to. Are we conditioned to be that way? Can we escape it? After all, as far as he can remember, Henry Hill always wanted to be a gangster.

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★★★

    Sometimes it feels like the same point repeated over and over again, but the point requires that kind of repetition, so I get it. I admire how funny and how stressful it is at the same time, it’s a difficult combination of feelings to pull off.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    Mean and sweet. Titane’s body horror is so effective and stomach-turning, that it’s incredible that you can still perceive humanity creeping underneath. And when you get through the horror, you find a heart. You find a story where characters learn to love each other by seeing beyond the horror that torments them. Titane is a movie about people learning to love other people, both the mean and the sweet.

  • Confess, Fletch

    Confess, Fletch

    ★★★★

    Fletch is the kind of character that makes you want to see him in 100 different circumstances. That’s hard to do, Jon Hamm just makes it look effortless. Take him to Europe! Take him to Space!