Sort by

KinoKeller has logged 242 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wish

Wish

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
DuckTales: The Movie – Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie – Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023
×
★★
Edit this entry  
12
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry