satine has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Super Manny

Super Manny

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Edit this entry  
02
In Secret

In Secret

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persuasion

Persuasion

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Park Na-rae: Glamour Warning

Park Na-rae: Glamour Warning

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry