satine has logged 33 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persuasion

Persuasion

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Park Na-rae: Glamour Warning

Park Na-rae: Glamour Warning

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★
Edit this entry  
05
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Our Times

Our Times

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry