RSS feed for secondzeit
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
14
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
30
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just a Gigolo

Just a Gigolo

1979
×
★★
Edit this entry  
19
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chasing Asylum

Chasing Asylum

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Captive

The Captive

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Rams

Rams

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Pusher III: I'm the Angel of Death

Pusher III: I'm the Angel of Death

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Medea

Medea

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thale

Thale

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Goodbye Pork Pie

Goodbye Pork Pie

1981
×
★★★½
Edit this entry