• Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • A Pure Place

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Paris, 13th District

    ★★★★

  • Titane

    ★★★

  • Lamb

    ★★★

  • Bergman Island

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Annette

    ★★★½

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Army of the Dead

    ★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • Mr. Bachmann and His Class

    ★★★★½

  • Fabian: Going to the Dogs

    ★★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★½

  • I'm Your Man

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★½

  • The Girl and the Spider

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Passing

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • City Hall

  • Home Front

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Artemis Fowl

    ★½

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Days

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • Undine

    ★★★½

  • Malmkrog

    ★★★½

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Truffle Hunters

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Time

  • Dick Johnson Is Dead

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★½