Sort by

Kamil has logged 86 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Snow Cake

Snow Cake

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Living Desert

The Living Desert

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dread

Dread

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ted

Ted

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Angry Video Game Nerd: The Movie

Angry Video Game Nerd: The Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry