Kamil has logged 283 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Les Cousins

Les Cousins

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Edit this entry  
09
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★
Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Edit this entry  
17
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Future

The Future

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Flame & Citron

Flame & Citron

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry