Kamil has logged 25 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shoah

Shoah

1985
×
Edit this entry  
22
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Cops

Cops

1922
×
★★½
Edit this entry  
11
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
11
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★½
Edit this entry  
08
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★
Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry