RSS feed for Kamil

Kamil has logged 52 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Edit this entry  
11
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Machete

Machete

2010
×
★★
Edit this entry  
26
The Protagonists

The Protagonists

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
23
BPM

BPM

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry