RSS feed for Kamil

Kamil has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Heart of the World

In the Heart of the World

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Leviathan

Leviathan

2012
×
Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
Edit this entry  
29
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
Edit this entry  
25
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Captain

The Captain

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Pity

Pity

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hana

Hana

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Anthem of the Heart

The Anthem of the Heart

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry