2014

Kamil Kamil’s year in review

Kamil’s highest rated films

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Amour

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Breakfast Club

Jun 19

Last Film

Snow Cake

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Comedy
22 films
Thriller
18 films
Romance
18 films
Horror
16 films
Crime
12 films
Adventure
11 films
Sci Fi
11 films
Action
11 films
Mystery
10 films
USA
58 films
UK
18 films
Germany
8 films
France
7 films
Canada
5 films
Spain
4 films
Sweden
3 films
Japan
3 films
Denmark
3 films
Switzerland
3 films
English
71 films
French
11 films
Spanish
9 films
German
8 films
Japanese
5 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Korean
2 films
Indonesian
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 188

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kamil’s most liked review

Gone Girl

★★★★

English tl;dr
There are movies which rely only on a few key scenes to keep the audience magnetized - and then there is 'Gone Girl'. I can only compliment it by stating that each and every scene felt to some extent vital either pushing the developement of the plot one…

More reviews

Kamil’s most liked list

My Top 25 favourite films of all time

(Don't take the order too seriously!)

Oh boy, that was a tough pick, but after some consideration I can happily present: the top 25 of my favourite movies of all time.

Please note that this is only a glimpse into my present mind. I'm a flexible person and nothing is…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 2 (Full Sequence)
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Living Desert
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2014

  • Snow Cake
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Howards End
  • The Hunt
  • Annie Hall
  • Let the Right One In
  • The Living Desert
  • Amélie
  • Despicable Me 2
  • Interstellar
  • Fargo
  • The Cabin in the Woods
  • Re-Animator
  • The Act of Killing
  • Moonrise Kingdom
  • Pan's Labyrinth
  • Wreck-It Ralph
  • The Fly
  • Taxi Driver
  • 2001: A Space Odyssey
  • In Bruges
  • Gone Girl
  • A Dangerous Method
  • Léon: The Professional
  • Dogtooth
  • Dread
  • Before Sunrise
  • Blue Valentine
  • Grave of the Fireflies
  • The Descent
  • Amour
  • The Human Centipede 2 (Full Sequence)
  • In the Mood for Love
  • Tropic Thunder
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Ted
  • The Great Dictator
  • La Haine
  • A Separation
  • The Lion King
  • Starsky & Hutch
  • Cinema Paradiso
  • Angry Video Game Nerd: The Movie
  • Ju-on: The Grudge
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Shutter Island
  • Blackfish
  • Antichrist
  • The Blair Witch Project
  • Watchmen
  • Submarine
  • Celeste & Jesse Forever
  • 2 Days in Paris
  • The Usual Suspects
  • Ghostbusters
  • Psycho
  • One Hour Photo
  • The Artist
  • Django Unchained
  • Iron Man 3
  • Drive
  • Sherlock Holmes
  • Monsters University
  • Biutiful
  • The Raid 2
  • The Aviator
  • Good Will Hunting
  • The Prestige
  • Lesson of the Evil
  • The Tree of Life
  • Total Recall
  • [REC]
  • Boyhood
  • Star Trek Into Darkness
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Tyrannosaur
  • Full Metal Jacket
  • Yes Man
  • World War Z
  • Marina Abramović: The Artist Is Present
  • Death at a Funeral
  • Chernobyl Diaries
  • The Secret in Their Eyes
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Breakfast Club

Highly rated films Kamil missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • Wild Tales

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more