2018

Kamil Kamil’s year to date

Kamil’s highest rated films

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Sans Soleil

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 261 Films watched
  • 23.7 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

The Room

Jan 1

Most Watched

Call Me by Your Name

5 times

Kiki's Delivery Service

3 times

Lady Bird

twice

Last Film

The Earrings of Madame de...

Nov 16

Genres, Countries & Languages

Drama
181 films
Comedy
78 films
Romance
61 films
Thriller
53 films
Crime
36 films
Adventure
31 films
Action
31 films
Mystery
28 films
Horror
27 films
Sci Fi
25 films
USA
134 films
France
53 films
Japan
36 films
Germany
36 films
UK
28 films
Italy
22 films
Denmark
6 films
Brazil
6 films
Spain
6 films
Sweden
5 films
English
166 films
French
53 films
Japanese
38 films
German
35 films
Italian
21 films
Spanish
18 films
Russian
10 films
Korean
5 films
Portuguese
4 films
Polish
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 86 Added 93

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kamil’s most liked review

Love Exposure

★★★★

Followbruary Nr. #7

Schon beim ersten Anschauen von 'Love Exposure' mischt sich ein Gefühl der Unmöglichkeit und des Unglaubens ins Seh-Erlebnis hinein. Sion Sonos Eruption eines Films erinnert an ein Kino vergangener Zeiten, in der das Gefühl einer einnehmenden Liebe auf ein epochales Ausmaß ausgebreitet wurde, gleichzeitig aber wehrt sich…

More reviews

Kamil’s most liked list

Horrorctober 2018

Am Ende ist eine doch recht obskure, aber hoffentlich abwechslungsreiche Mischung geworden. Vor allem habe ich mich darum bemüht, die Filme auszuwählen, die schon länger auf meiner Watchlist im wahrsten Sinne herumspukten und außerdem noch den einen oder anderen fehlenden Klassiker mit aufzunehmen.

Was ist der #Horrorctober?

Es geht darum,…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Frau ohne Liebe

Films watched in 2018

  • The Earrings of Madame de...
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Dark Star
  • Beau Travail
  • The Three Investigators and the Secret of Terror Castle
  • The Three Investigators and The Secret Of Skeleton Island
  • White Material
  • Leto
  • Day of Wrath
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • The Lure
  • The Wild Chicks and Life
  • The Seventh Continent
  • The Headless Woman
  • Ashes and Diamonds
  • Mikey and Nicky
  • The Spirit of the Beehive
  • Wild Chicks in Love
  • Blood and Black Lace
  • L'Argent
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • The Wild Chicks
  • The Omen
  • Diabolique
  • Onibaba
  • The 120 Days of Bottrop
  • Interstellar
  • Hour of the Wolf
  • Vampyr
  • Visitor Q
  • Black Panther
  • Little Shop of Horrors
  • Throne of Blood
  • Saved!
  • The Silence of the Lambs
  • Rear Window
  • Suspiria
  • The House That Jack Built
  • Suspiria
  • The Tale
  • Eyes Without a Face
  • Love
  • First Man
  • Madeline's Madeline
  • Lost in Translation
  • High Life
  • Marley & Me
  • Warm Bodies
  • Burning
  • Cold War
  • The Brood
  • U: July 22
  • The Wicker Man
  • Heart of Glass
  • Guys & Balls
  • Toni Erdmann
  • Bridge to Terabithia
  • Casting JonBenet
  • Pom Poko
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Shop Around the Corner
  • Whiplash
  • Climax
  • Side Effects
  • PlayTime
  • The Night of the Hunter
  • Happy as Lazzaro
  • Claire's Knee
  • Sullivan's Travels
  • My Girl 2
  • My Girl
  • Luz
  • Kiki's Delivery Service
  • Love in the Afternoon
  • Some Like It Hot
  • Train to Busan
  • The Big Sick
  • Anastasia
  • This Is It
  • It's a Boy Girl Thing
  • Lady Bird
  • BlacKkKlansman
  • The Player
  • Self-Criticism of a Bourgeois Dog
  • The Thing
  • Kiki's Delivery Service
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Bed Bugs
  • Pitch Perfect 2
  • Suicide Squad
  • 2001: A Space Odyssey
  • Before Midnight
  • The Importance of Tying Your Own Shoes
  • Pitch Perfect
  • Paper Towns
  • Before Sunset
  • Spirited Away
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible
  • Before Sunrise
  • Titanic
  • Life As We Know It
  • Southside with You
  • Call Me by Your Name
  • Yojimbo
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Party
  • Me Before You
  • THX 1138
  • Hereditary
  • Das doppelte Lottchen
  • About Last Night
  • When Inge Is Dancing
  • Premature
  • Badlands
  • Men in Black
  • Clueless
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Double Life of Véronique
  • Last Year at Marienbad
  • A Monster Calls
  • Pather Panchali
  • Bound
  • The Master
  • Cloud Atlas
  • Grease
  • Solo: A Star Wars Story
  • Breathless
  • Inglourious Basterds
  • Thor: Ragnarok
  • Touch of Evil
  • Frau ohne Liebe
  • La La Land
  • The Marriage of Maria Braun
  • I Am Love
  • Call Me by Your Name
  • Isle of Dogs
  • Paddington
  • Elephant
  • Bottle Rocket
  • You Were Never Really Here
  • Boy & the World
  • Ernest & Celestine
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • La Cienaga
  • Mulan
  • Whisper of the Heart
  • Dolls
  • Transit 
  • Tony Takitani
  • Ishtar
  • Cameraperson
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Le Samouraï
  • The People vs. Larry Flynt
  • A Quiet Place
  • Chungking Express
  • Wonder Woman
  • Magic Mike
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Y Tu Mamá También
  • Children of Men
  • Ödipussi
  • The Green Mile
  • Beverly Hills Cop
  • Call Me by Your Name
  • Naked
  • Call Me by Your Name
  • 20th Century Women
  • Fuku-chan of FukuFuku Flats
  • My Night at Maud's
  • Dunkirk
  • Alice in the Cities
  • The Wolfpack
  • Logan Lucky
  • The Band Wagon
  • Sans Soleil
  • Four Rooms
  • Cléo from 5 to 7
  • The Good Girl
  • Chi-Raq
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Annihilation
  • The Holy Mountain
  • Die Hard
  • La Strada
  • Adam's Apples
  • Boyhood
  • Wild at Heart
  • Eve's Bayou
  • The Breadwinner
  • Tiny Furniture
  • The Florida Project
  • Wheels on Meals
  • Wind River
  • Love Exposure
  • Lost Highway
  • Call Me by Your Name
  • Le Trou
  • Elle
  • Wings of Desire

See all 261

Highly rated films Kamil missed

  • Roma
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • They Shall Not Grow Old
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Favourite

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more