Sammie has logged 93 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
La Bare

La Bare

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Absentia

Absentia

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
TV Junkie

TV Junkie

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry