Sort by
  • Blonde

    ★★

  • Pearl

    ★★★★★

  • One Piece Film Red

    ★★★½

  • Persuasion

    ½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★★

  • Young Mr. Cunhal

    ★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • The King's Man

    ★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Benedetta

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Life Won't Last Forever

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Blue Jay

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Queen of the Desert

    ★★★★

  • Black Sea

    ★★½

  • Penguins of Madagascar

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Os Filhos do Rock

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★★½

  • Atonement

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Dreamers

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Matilda

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Sid & Nancy

    ★★½

  • Scarface

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★