RSS feed for julia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Own Private Hell

My Own Private Hell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Imperfect Three-Image Films

Imperfect Three-Image Films

1995
×
Edit this entry  
24
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Song of Avila

The Song of Avila

1967
×
Edit this entry  
24
Hare Krishna

Hare Krishna

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Palisades in Palisades

Palisades in Palisades

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Apex

Apex

×
Edit this entry  
18
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
27
Man with Mirror

Man with Mirror

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Paper Landscape

Paper Landscape

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Seasons...

Seasons...

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Emblazoned Apparitions

The Emblazoned Apparitions

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
At the Academy

At the Academy

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eye

Eye

1978
×
Edit this entry  
26
Artmatic

Artmatic

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
24
Long Way Home

Long Way Home

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
08
Rest in Peace — Clown: Gone Forever

Rest in Peace — Clown: Gone Forever

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ana e Vitória

Ana e Vitória

2018
×
★½
Edit this entry  
03
The Dare

The Dare

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
★½
Edit this entry  
02
As Though Nothing Could Fall

As Though Nothing Could Fall

2018
×
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Krakatau

Krakatau

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
We Know How to Deal With Spies

We Know How to Deal With Spies

2018
×
Edit this entry  
03
Domingo, Sozinho

Domingo, Sozinho

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Legalize it!

Legalize it!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry