Sort by

andrea has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
10
Beast

Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starred Up

Starred Up

2013
×
Edit this entry  
29
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
22
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Disrupted

Disrupted

2013
×
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
El Infierno

El Infierno

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Last Suit

The Last Suit

2017
×
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Apparition

The Apparition

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life in the Doghouse

Life in the Doghouse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Edit this entry