RSS feed for Sehhaar
  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In

    ★★★★

    Warum fasziniert uns eigentlich der Horrorfilm? Eine Frage, die ich mir seit jeher gerne stelle. Ich würde Horror neben Sci Fi auf jeden Fall als mein liebstes Genre bezeichnen, doch eigentlich ist es ja merkwürdig. Man genießt es, sich mit Dingen zu konfrontieren, von denen man niemals wollen würde, dass sie im realen Leben passieren.

    Sicherlich gibt es die Möglichkeit, das ganze mit der rein körperlichen Reaktion auf solches Bewegtbild zu erklären, der Ausschüttung von Adrenalin in simulierten Gefahrensituationen. Demnach…

  • Christine

    Christine

    ★★★½

    The 80s cheese and clichés aside, this film is still really, really great! While the concept of a 'killer car' might sound a bit silly, the synergy of King's literary mastery and Carpenter's directorial brilliance makes this a true horror classic.
    The way the titular Christine is staged is truly iconic and terrifying. The car reminded me of the T-800 endoskeleton from The Terminator, which was released only one year after this film.
    I was really surprised by the cinematography…

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★½

    With a fairly slow pacing, a runtime of almost three hours and the fact that it is from a country and culture, most people in the western world are not exactly familiar with, I can see why some people might be deterred to sit down and watch Yi Yi.

    But let me tell you one thing: this has to be one of the most immersive cinematic experiences ever created. It takes a few minutes until you can get a grasp…

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★½

    I've been wanting to re-watch this film for a long time because I felt like I was just too young to get it when I saw it for the first time. But to be honest, even after my second viewing, I have to say that this is just not my cup of tea, although conceptually it should be.

    I loved Midsommar, which was heavily inspired by this film and I admire every movie that does something different and innovative but…

  • The Nightmare

    The Nightmare

    ★★★★★

    "Der Nachtmahr" ist ein deutscher Film aus dem Jahr 2015, in dem unter anderem Wilson Gonzalez Ochsenknecht, Nura von SXTN und Kim Gordon von der Rockband Sonic Youth eine Rolle haben. Der Soundtrack besteht größtenteils aus einem Mix aus Techno und Hardcore, in dem zu allem Überfluss auch noch gescreamt wird. Der Regisseur hat sich selbst den Künstlernamen AKIZ gegeben, ich hatte vorher noch nie von ihm gehört. Ich habe mir diesen Film nur angeschaut, weil Alper von CSB ihn…

  • The Plagues of Breslau

    The Plagues of Breslau

    Horrible mashup of Fincher films and other crime thrillers, that are way superior to this one. All the characters are walking clichés, there is no originality, it is stylistically bland, inconsistent in tone and the plot is illogical. The explicit violence, which seems to be the selling point for most reviewers serves no purpose and is only created by showing everything that a more tasteful and less crude film would leave for the viewers imagination.

    I have no idea why a lot of people seem to like this film. I would definetly not recommend it.

  • Pink Floyd: The Wall

    Pink Floyd: The Wall

    ★★★★½

    The perfect visualization of one of my favourite albums. It's bizarre, dream-like, beautiful and iconic. I love it to pieces!

  • Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★

    One of the coolest and most perfectly stylized films ever. Jean-Pierre Melville's cinematic mastery shines through every shot of this elegant, noir-ish crime drama. Alain Delon plays a reticent, seemingly cold lone wolf, which is a common trope nowadays for these kind of movies. Many other actors tried to impersonate similar characters in more modern works but could never achieve that effortless charisma of Delon's Jef Costello.

    "Le Samourai" is a classic in the very sense of the word!

  • Nostalgia

    Nostalgia

    ★★★★½

    There is no other filmmaker who could ever achieve what Tarkovsky did.

    Every single shot in his films is a painting. In these strange times, Tarkovsky's masterpieces feel like a meditation that remind yourself of the things that truly matter in life. "Nostalgia" is a more personal and autobiographical film than "Stalker" or "Solaris", but that doesn't mean that it has less philosophical depth than those. Let this film take you on a self-reflective journey and you will be a changed person afterwards. Even though it may only last for a brief moment, you will see clearer than ever.

  • 1917

    1917

    ★★★★

    Doesn't do anything revolutionary for the genre in a narrative way but, as a theatre experience, it's incredible. Roger Deakins' work in here is absolutely magnificent. The one-shot technique works very well, although it has a certain video game aesthetic in it's first half. However, that changes quickly after the only visible cut in the film. Especially the scenes in the city of Écoust are shot meticulously well and look stunning. The score is also amazing and probably the best…

  • Manos: The Hands of Fate

    Manos: The Hands of Fate

    ½

    How to make a good movie:

    1. Watch this film.
    2. Do the exact opposite of everything you just witnessed.

  • Miss Sloane

    Miss Sloane

    ★★★★

    Wow. This film is underrated as fuck.

    Jessica Chastain's performance is terrific, the dialogue is sharp and well written, the script is intriguing and the subject matter is very interesting. Michael Stuhlbarg is a joy to watch, as always. Did he ever act in a film that is not at least good?
    I also really liked the score, although it's not particularly noticable, it accompanied the important scenes with a sense of dread and tension.

    Easily one of the best political dramas in recent memory.