• Joker

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • In My Blood It Runs

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★★

  • Burning

  • Sweet Country

    ★★★★

  • The Dreamed Path

  • Fraud

  • Ernie Biscuit

  • Cemetery of Splendor

    ★★★

  • Citizenfour

  • Nightcrawler

  • Interference

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Samson and Delilah

  • Mary and Max

    ★★★★★

  • Paranoid Park

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Jisoe

    ★★★★★

  • Primer

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Bus 174

    ★★★★

  • Irreversible

  • Rabbit-Proof Fence

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Two Hands

    ★★★★

  • Rosetta

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • Pi

  • Good Will Hunting

    ★★

  • Gummo

    ★★★★★

  • Affliction

  • Happy Together

    ★★★★★

  • Kissed

  • Se7en

    ★★★★½

  • To Die For

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Safe

  • Cemetery Man

    ★★★★

  • Misery

  • Elephant

  • Akira

  • Au Revoir les Enfants

  • Landscape Suicide

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Das Boot

  • Out of the Blue

  • The Exorcist

  • The French Connection