Sort by

Selinda has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga

One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Choice

The Choice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
When We First Met

When We First Met

2018
×
½
Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Black Book

Little Black Book

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★½
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Protégé

The Protégé

2021
×
½
Edit this entry