RSS feed for Senator
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Judy

Judy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry