RSS feed for Senator

Senator has written 82 reviews for films rated ★★★½ .

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★½

    72/100

    They needed to go a further in showing that these are fundamentally rotten characters who commit fraud, rather than as people who did it accidentally or because they felt like treating themselves. But it was definitely a good look at what image-obsession results in and the power education has to push people beyond their initial capabilities. That scene with the parent complaining about her child being treated "unfairly" at a less than oportune time was way too real.

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★½

    74/100

    Chaotic af but it feels earned, like JJ Abrams was manually controlling my heartbeat. One of the only pieces of media I can think of that justifies an opening flashforward.

  • Justice League Dark: Apokolips War

    Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★½

    66/100

    Intellectually I've agreed with every criticism I've read but I still enjoy this regardless. Title is definitely dumb though.

  • Extraction

    Extraction

    ★★★½

    68/100

    Who doesn't love a one man army film? I think its awesome that Chris Hemsworth actually got to play an Australian, I felt represented. The quality of the action carried this thing past all its other flaws, particularly the lack of connection I felt between the lead characters. The flashforward and most of the epilogue aside from the symbolic resolution were completely unnecessary.

  • National Treasure

    National Treasure

    ★★★½

    I spent the whole time making fun of this movie but I don't think I could ever be friends with someone who doesn't like it

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    ★★★½

    This was the first movie I ever saw twice in cinemas, I was 10 at the time and went with my sister and brother the first time cause we all wanted to see it and again on a school trip because the original plan got cancelled. I've watched it a lot over the years and there's no way I'll ever not enjoy it.

    The plot is completely illogical at times. Why did they elevate the stakes to be a world…

  • Horse Girl

    Horse Girl

    ★★★½

    With Community finally arriving on Netflix and The Darkest Timeline podcast I remembered why I love that show much and don't know why I haven't seen everything the main cast members aside from Chevy Chase have ever done. I also want to watch all 10 of the 2020 movies that made it to release so this was a perfect place to start.

    Horse Girl started out in a really relevant place for me, I've been realizing how lonely I've actually…

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★½

    73/100

    I didn't mind Jesse Eisenberg as Lex Luthor, aside from some of his really awkward scenes and the dozens of other actors I would have preferred, I recognized that Zack Snyder wanted his own take on the character and that was the result. I bring that up because Eisenberg works so perfectly in Zombieland in his awkward and jittery glory that it makes his Lex Luthor look ridiculous by comparison. That's probably part of why I didn't fully get…

  • DC Showcase: The Phantom Stranger

    DC Showcase: The Phantom Stranger

    ★★★½

    Better than the film it came out with. A fun and endearing tribute to the wacky horror anthologies of DC's past.

  • Step Brothers

    Step Brothers

    ★★★½

    73/100

    Just so proud to be stupid. Love what they did with the characters, in that everyone is in on the joke from the start or is absorbed into it by the end.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★½

    74/100

    A good film in many ways yet I think I expected something that was more ahead of its time. I probably would have been way more terrified if I still believed demons existed.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    74/100

    Been binging Breaking Bad over the last two weeks, Vince Gilligan is a master of accesible symbolism in his work, that skill is much better utilized in the "smaller" medium of television, where the audience spends a lot more time theorizing about the ideas and understanding them. That's how I see it anyway. So I think that style does work in film to an extent, as it does in El Camino with Jesse breaking his chains metaphorically, but that's…