RSS feed for Senator

Senator has written 78 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★★½

    90/100

    This was a masterpiece to me back when I first saw it, I still love it but its not that same film. Christopher Nolan seems to have been still finding his feet in terms of exposition dumps, the cuts to the water main guys in the finale are completely ridiculous. Gary Oldman is always good but his role here is a bit lacking, especially compared to how he's utilized in the following films.

  • National Theatre Live: Frankenstein

    National Theatre Live: Frankenstein

    ★★★★½

    My sister told me about this last week and I was really excited to watch it with her but she bailed after finding out it contains *gasp* nudity and also some other themes that she understandably didn't want to watch. We ended up watching Night at the Museum 2 instead lmao. So I watched this privately tonight instead and boy what a play. Mary Shelley's novel is probably my favourite book so I wasn't a fan of the changes made…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    89/100

    I think this has my all time favourite ending scene. It's something that I'll gladly watch at 2 am and secretly cry just to feel something. I'm planning to get really shitfaced when this whole virus thing is over and I just know I'll be dancing to Heroes in the streets in my own daggy way.

    Fun fact I watched this with my parents and my Mum didn't react to most of the atrocities portrayed or alluded to, but was compelled to say "Oh that's disturbing" at the portrayal of a couple of gaybros. Hahahahahahah Fuck my life.

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

    In these trying times its nice to remember that humanity can always unite to laugh at crazy rednecks and say "At least I'm not in a drug addicted presidential candidate tiger keeper's polygamous relationship."

  • Unforgiven

    Unforgiven

    ★★★★½

    94/100

    Woah.

    I knew this was a classic, but unlike most films that become cultural milestones I didn't know what about it was so good. I thought the whole thing was a revenge movie. It isn't. I thought Gene Hackman played a straight up evil character. He doesn't. I thought this would be a straight up spaghetti western. Instead the dialogue does most of the work. Not only does Unforgiven deconstruct Western tropes, it deconstructed my expectations 😎-

    This film's…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    91/100

    I'm already very keen on a rewatch but it feels like this has to simmer first, I've already watched like five theory videos. Doesn't feel like a perfect masterpiece to me yet despite its reputation as such. I can't work out what the point of Danny having the Shining actually was, like it doesn't play out meaningfully in the resolution as I'd expected.

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★★★½

    Not as fun to watch alone when sick.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★½

    Still a fun watch even when I'm shitfaced

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    86/100

    There's a level in Star Fox 64 called The Forever Train, which I always thought was a really cool title and it would be a good title for Snowpiercer as well. Kinda weird how the movie stops the flow of the story multiple times to give us some backstory or social commentary.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    94/100

    Hot damn. Couldn't even believe I was watching Adam Sandler cause he fits into Howard Ratner like a glove, even in the way he moves. He probably would have gotten an oscar nomination if his performance alone had carried the film. The Safdies just had to go ahead and write and direct something amazing, the nerve of some people.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    89/100

    A Tarantino comfort movie, who would have thought? The sort of thing you could watch any time just to make your day a little bit better.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★½

    87/100

    Usually I'm confident on my scores of films right away, with Blade Runner I feel like I'm just picking a number for the sake of it (Already changed it three times while writing this). I just had to watch this film again three days after the first viewing, I think I'm seeing more of it's appeal but not necessarily it's acclaim. Now as I type this out with Vangelis's soundtrack on the other tab I could almost go for…