2005

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★½

  • One Man Band

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • Annie

    ★★★½

  • Napoleon Dynamite

    ★★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★½

  • Baby's Day Out

    ★★★

  • The Jungle Book 2

    ★★★

  • Ella Enchanted

    ★★★

  • Madagascar

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

  • Chicken Little

    ★★★

  • Hoodwinked!

    ★★★

  • Stuart Little 2

    ★★½

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Elf

Jan 1

Last Film

Chicken Little

Nov 4

Genres, Countries & Languages

Family
21 films
Comedy
17 films
Animation
15 films
Adventure
12 films
Fantasy
6 films
Action
4 films
Music
2 films
Romance
2 films
War
1 film
Sci Fi
1 film
USA
21 films
Australia
4 films
UK
4 films
Ireland
1 film
English
24 films
French
2 films
Spanish
2 films
German
2 films
Chinese
1 film
Portuguese
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Singin' in the Rain
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

George of the Jungle 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Incredibles
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dot and the Kangaroo
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2005

  • Chicken Little
  • Hoodwinked!
  • Annie
  • Valiant
  • Singin' in the Rain
  • One Man Band
  • Dot and the Kangaroo
  • Ella Enchanted
  • Stitch! The Movie
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Superman III
  • Baby's Day Out
  • The Jungle Book 2
  • Stuart Little 2
  • Home on the Range
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Polar Express
  • Madagascar
  • George of the Jungle 2
  • Shark Tale
  • Aladdin
  • Napoleon Dynamite
  • The Incredibles
  • Elf

Highly rated films Senator missed

  • Bob Dylan: No Direction Home
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Grizzly Man
  • Brokeback Mountain
  • Caché
  • Earthlings
  • 49 Up
  • Pride & Prejudice

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more