2006

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Shane

    ★★★★

  • Superman

    ★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Sky High

    ★★★★

  • Cars

    ★★★★

  • 3 Godfathers

    ★★★½

  • The Fox and the Hound

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

    ★★★½

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★½

  • Over the Hedge

    ★★★½

  • Flushed Away

    ★★★½

  • Johnny English

    ★★★

  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

    ★★★

  • Stuart Little

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Lion King 2: Simba's Pride

Jan 5

Last Film

Back to the Future Part III

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Family
29 films
Comedy
27 films
Adventure
18 films
Animation
18 films
Fantasy
7 films
Sci Fi
6 films
Action
5 films
Drama
5 films
Romance
3 films
Western
2 films
USA
32 films
UK
5 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Australia
3 films
France
2 films
Japan
1 film
China
1 film
Hong Kong
1 film
Spain
1 film
English
36 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
French
1 film
Cantonese
1 film
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Thai
1 film
Yiddish
1 film

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Back to the Future
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Garfield
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Back to the Future
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Inspector General
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2006

  • Back to the Future Part III
  • The Wild
  • The Fox and the Hound
  • Back to the Future Part II
  • Cheaper by the Dozen
  • Back to the Future
  • Stuart Little
  • Flushed Away
  • The Ant Bully
  • Shaolin Soccer
  • Ice Age: The Meltdown
  • Garfield
  • Over the Hedge
  • Happy Feet
  • 102 Dalmatians
  • A Knight's Tale
  • Cars
  • Chicken Run
  • Robots
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • A Cinderella Story
  • The Lion King 1½
  • High School Musical
  • The NeverEnding Story
  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp
  • Cinderella II: Dreams Come True
  • Johnny English
  • Sky High
  • Superman
  • Charlotte's Web
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • The Inspector General
  • 3 Godfathers
  • Shane
  • Bartok the Magnificent
  • The Lion King 2: Simba's Pride

Highly rated films Senator missed

  • Children of Men
  • Pan's Labyrinth
  • The Departed
  • The Lives of Others
  • Syndromes and a Century
  • Lake of Fire
  • Paprika
  • Little Miss Sunshine

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more