2007

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Air Force One

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Cool Runnings

    ★★★½

  • Bruce Almighty

    ★★★½

  • Sinbad: Legend of the Seven Seas

    ★★★½

  • Meet the Robinsons

    ★★★½

  • Transformers

    ★★★½

  • Enchanted

    ★★★½

  • Nacho Libre

    ★★★

  • Bean

    ★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • Miss Potter

    ★★★

  • The Rescuers Down Under

    ★★★

  • The Pink Panther

    ★★★

  • Nanny McPhee

    ★★★

  • Night at the Museum

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Air Force One

Jan 17

Last Film

Transformers

Dec 9

Genres, Countries & Languages

Family
35 films
Comedy
32 films
Animation
17 films
Fantasy
13 films
Adventure
12 films
Action
6 films
Romance
5 films
Drama
5 films
Music
3 films
Sci Fi
2 films
USA
40 films
UK
7 films
France
3 films
Germany
3 films
Canada
1 film
Japan
1 film
English
40 films
Spanish
6 films
French
3 films
Russian
3 films
Italian
2 films
Norwegian
2 films
Japanese
2 films
Swedish
1 film
Danish
1 film
German
1 film

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Ratatouille
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

The Shaggy Dog
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Garfield Gets Real
Average weighted rating:

2.1

Films watched in 2007

  • Transformers
  • The Game Plan
  • Enchanted
  • Mr. Bean's Holiday
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • Surf's Up
  • The Aristocats
  • Cheaper by the Dozen 2
  • Shrek the Third
  • Ratatouille
  • Meet the Robinsons
  • Underdog
  • Alvin and the Chipmunks
  • Happily N'Ever After
  • What a Girl Wants
  • High School Musical 2
  • Lady and the Tramp
  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Spy Kids
  • Garfield Gets Real
  • The Sword in the Stone
  • Nanny McPhee
  • Bean
  • Arthur and the Invisibles
  • Cool Runnings
  • The Little Rascals
  • Night at the Museum
  • Miss Potter
  • Bee Movie
  • Pokémon 4Ever: Celebi - Voice of the Forest
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Rescuers Down Under
  • Leroy & Stitch
  • The Shaggy Dog
  • The Pink Panther
  • Bruce Almighty
  • Garfield: A Tail of Two Kitties
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • Nacho Libre
  • How to Eat Fried Worms
  • Air Force One

Highly rated films Senator missed

  • Playing
  • Heima
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Zodiac
  • At Sea
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Estômago: A Gastronomic Story

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more