2008

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • Presto

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • National Treasure

    ★★★½

  • Get Smart

    ★★★½

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    ★★★½

  • Bionicle: Mask of Light

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Evan Almighty

Jan 5

Last Film

Home Alone

Dec 14

Genres, Countries & Languages

Family
22 films
Adventure
15 films
Animation
14 films
Comedy
14 films
Action
8 films
Fantasy
8 films
Sci Fi
6 films
Drama
5 films
Thriller
2 films
TV Movie
1 film
USA
29 films
UK
3 films
Australia
2 films
Germany
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
Singapore
1 film
English
30 films
Latin
2 films
German
2 films
Urdu
1 film
Danish
1 film
Russian
1 film
Arabic
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

WALL·E
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Iron Man
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Ten Commandments
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2008

  • Home Alone
  • The Santa Clause 2
  • Iron Man
  • Bionicle: Mask of Light
  • Bolt
  • Speed Racer
  • Mary Poppins
  • Camp Rock
  • Get Smart
  • Nim's Island
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • The Water Horse
  • WALL·E
  • The Secret of NIMH
  • Presto
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • The Wrong Trousers
  • Open Season
  • Kung Fu Panda
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • The Hunchback of Notre Dame
  • The Ten Commandments
  • TMNT
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Jungle Book
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • EverAfter
  • National Treasure
  • Evan Almighty

Highly rated films Senator missed

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • Synecdoche, New York
  • Let the Right One In
  • In Bruges
  • 102 Minutes That Changed America
  • Louis C.K.: Chewed Up

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more