2009

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Up

    ★★★★★

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    ★★★★

  • Partly Cloudy

    ★★★★

  • Be Kind Rewind

    ★★★½

  • Pocahontas

    ★★★½

  • Horton Hears a Who!

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★★½

  • Monsters vs Aliens

    ★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★½

  • Superman/Batman: Public Enemies

    ★★★½

  • Avatar

    ★★★½

  • Gifted Hands: The Ben Carson Story

    ★★★

  • Kate & Leopold

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

  • The Nativity Story

    ★★★

  • Marley & Me

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Marley & Me

Jan 18

Last Film

The Nativity Story

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Family
22 films
Adventure
18 films
Comedy
17 films
Animation
10 films
Fantasy
9 films
Sci Fi
6 films
Drama
6 films
Action
6 films
Romance
3 films
History
1 film
USA
29 films
UK
5 films
France
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
Slovenia
1 film
Poland
1 film
Czechia
1 film
English
29 films
French
2 films
Spanish
2 films
Italian
1 film
Latin
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Up
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Meet Dave
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Up
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Five Children and It
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2009

  • The Nativity Story
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Fantastic Mr. Fox
  • Fred Claus
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Just My Luck
  • G-Force
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Ri¢hie Ri¢h
  • Gifted Hands: The Ben Carson Story
  • Kicking & Screaming
  • Once Upon a Forest
  • Superman/Batman: Public Enemies
  • Pocahontas
  • Partly Cloudy
  • Avatar
  • Five Children and It
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Kate & Leopold
  • Up
  • Monsters vs Aliens
  • Meet Dave
  • Be Kind Rewind
  • Horton Hears a Who!
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Inkheart
  • Marley & Me

Highly rated films Senator missed

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • A Prophet
  • Mother
  • The Cove

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more