2010

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Remember the Titans

    ★★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Day & Night

    ★★★★

  • RED

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • Bedtime Stories

    ★★★½

  • The Blind Side

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Princess and the Frog

Jan 3

Last Film

Star Wars

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Family
20 films
Adventure
16 films
Action
13 films
Animation
13 films
Comedy
11 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
8 films
Romance
6 films
Drama
6 films
Thriller
5 films
USA
35 films
UK
5 films
Canada
1 film
Germany
1 film
Iceland
1 film
English
35 films
French
5 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Latin
1 film
Portuguese
1 film
Ukrainian
1 film
Arabic
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Old Dogs
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Cinderella III: A Twist in Time
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2010

  • Star Wars
  • Remember the Titans
  • Matilda
  • Stardust
  • TRON: Legacy
  • Iron Man 2
  • Diary of a Wimpy Kid
  • Inception
  • Race to Witch Mountain
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Shrek Forever After
  • Bambi
  • RED
  • Sherlock Holmes
  • Justice League: Crisis on Two Earths
  • Cinderella III: A Twist in Time
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Bicentennial Man
  • Batman Begins
  • How to Train Your Dragon
  • Sleeping Beauty
  • Toy Story 3
  • Day & Night
  • Despicable Me
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • National Treasure: Book of Secrets
  • The Blind Side
  • Journey to the Center of the Earth
  • Dumbo
  • 17 Again
  • The Time Traveler's Wife
  • Bedtime Stories
  • Old Dogs
  • The Day After Tomorrow
  • The Princess and the Frog

Highly rated films Senator missed

  • Incendies
  • Stranger Things
  • Senna
  • Poetry
  • This Is England '86
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Certified Copy
  • Louis C.K.: Hilarious

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more