2011

Senator Geary Senator Geary’s year in review

Senator’s highest rated films

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

    ★★★★½

  • Tangled

    ★★★★½

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Tangled

Jan 16

Last Film

Star Trek

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Action
25 films
Adventure
25 films
Drama
13 films
Comedy
12 films
Family
10 films
Fantasy
8 films
Sci Fi
8 films
Animation
8 films
Romance
6 films
Thriller
5 films
USA
44 films
UK
6 films
New Zealand
3 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Malta
1 film
Botswana
1 film
Japan
1 film
France
1 film
English
47 films
French
6 films
German
5 films
Chinese
4 films
Arabic
3 films
Russian
3 films
Portuguese
2 films
Japanese
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Courageous
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2011

  • Star Trek
  • The Gods Must Be Crazy
  • All Star Superman
  • War Horse
  • Red Dog
  • Kung Fu Panda 2
  • National Lampoon's Vacation
  • The Muppets
  • Thor
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • School of Rock
  • X-Men: First Class
  • 3:10 to Yuma
  • United 93
  • In Time
  • Captain America: The First Avenger
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Rango
  • Empire of the Sun
  • The Mummy
  • Hawaiian Vacation
  • 2012
  • My Big Fat Greek Wedding
  • The Dark Knight
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Cars 2
  • Superman/Batman: Apocalypse
  • Superman Returns
  • The Fugitive
  • Batman & Mr. Freeze: SubZero
  • Raiders of the Lost Ark
  • Courageous
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Green Lantern
  • Made of Honor
  • Holes
  • A Beautiful Mind
  • Troy
  • Hitch
  • True Grit
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Tangled

Highly rated films Senator missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Drive
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Intouchables
  • The Turin Horse

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more