• Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★★

    STRESS RATING: 🧸🧸
    Despite almost each vignette featuring some sort of disagreement or tension, it’s usually played as comedic or oddly touching rather than stressful. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 8.5
    Feeling almost like a predecessor to Jarmusch’s Night on Earth (the first two shorts were actually made before that film’s release so it isn’t too far off), Coffee and Cigarettes shifts the focus from strangers in taxi cabs to acquaintances, cousins, and friends smoking and drinking coffee, and…

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★★

    STRESS RATING: 🧸🧸
    Deeply emotionally effecting, and though it is mostly very quiet and relaxing, the harsh reality of our two lead characters’ lives is ultimately unavoidable. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 10
    Very long review incoming:
    Of the main six art forms that are usually brought up when taking about fine art (music, poetry, sculpture, painting, video/film, and architecture), I’ve always felt that architecture stands out as the oddest pick of the group. It’s an applied art, meaning…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    STRESS RATING: ☢️☢️☢️☢️☢️
    David Fincher saw that the emoji for this stress rating was no longer in my ‘frequently used’ and decided he needed to change that . Pretty long, yet somehow my heart didn’t stop racing for a millisecond. Anxiety galore. I need a breather. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 9
    Very minor spoilers ahead, and by ahead I mean in the next sentence.
    You know a movie is fucked when seeing Ben Affleck’s penis IN FULL HD is…

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

    STRESS RATING: 💥💥💥💥
    Honestly kind of dark, and though it has a typical comic book ending, the road it takes to get there is far from a smooth and stress-free one. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 8.5
    Never would I have thought that the thing the X-Men movies needed most was time travel, yet here we are, and this was definitely the best out of the ones I’ve seen so far. X-Men: Days of Future Past is incredibly ambitious…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    STRESS RATING: 🌸 ½ 
    I could honestly see people seeing this stress rating as inaccurate in both directions. Very heavy themes, but Zhao is so delicate at touching on them, and the overall vibe of Nomadland is quite peaceful. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 8.5
    Only really hit me a short while after it was over. After classes, I had a bit of time to watch a movie before I had to walk my dog today, which meant that…

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★★

    STRESS RATING: 🌀🌀🌀 ½ 
    Fun superhero flick with some killer action. Don’t  expect it to be heart-pounding, but I know I was at the edge of my seat.
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 8
    Definitely has its flaws, but X-Men: First Class’ high points far exceed most of its predecessors’ in quality as well as general excitement. Though the whole movie works really well, I think you can find a lot of where it excels in its climax, which features…

  • Safety Not Guaranteed

    Safety Not Guaranteed

    ★★

    STRESS RATING: 🧸🧸 ½
    Probably very poignant and emotional to some. I was just kind of vibing and hating on the characters internally the whole time, though. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 4.5
    I don’t want to be the guy who’s like “wow this is just try-hard indie quirk fest lol” because those guys sound like assholes, so thankfully there are a lot more issues I have with Safety Not Guaranteed. Admittedly, I didn’t go into it thinking it…

  • The Future

    The Future

    ★★★½

    STRESS RATING: 🌀🌀🌀 ½ 
    Existential and a little heart-breaking, The Future is a strange watch and pretty uncomfortable one, too. I don’t think it ever gets overly stressful, though. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 7.5
    I knew this was a divisive film before watching, but when I actually read a few reviews, I was pretty taken aback. The amount of horrible vitriol I saw thrown at The Future and Miranda July was incredibly unsettling, especially considering now not-terrible this movie…

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★½

    STRESS RATING: 💥💥💥💥
    Not quite as light and goofy is it seems, and I was honestly on the verge of tears (or crying) for a decent chunk of the runtime. That might just be me, though; there’s still a lot of fun to be had here.
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 9.5
    Miranda July’s Me and You and Everyone We Know was going to end up being my favorite first-watch of this month, however that was before I saw her most…

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★½

    STRESS RATING: 🌀🌀🌀 ½ 
    Didn’t exactly hit for me, but I’m sure a lot of people could get sucked in and ultimately stressed out a bit by this. A relatively light thriller, I guess.
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 7
    An awesome concept with great-to-meh execution, Blow Out didn’t exactly blow me away as much as I had hoped, but it did try. My favorite aspect of the film was probably the cinematography, which was overall pretty impressive and…

  • X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand

    ★★★

    STRESS RATING: 🌀🌀🌀 ½ 
    Surprisingly kinda grim compared to it’s two predecessors, however it’s still only a bit above average on stress with it’s mild action scenes. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 6
    Pretty torn on how I feel about this one, so I’m just going to go with my gut and say it was just alright. On the whole, the idea of a cure being introduced to get rid of mutants under the guise of helping them is…

  • Me and You and Everyone We Know

    Me and You and Everyone We Know

    ★★★★½

    STRESS RATING: 🌀🌀🌀
    Has a fair amount of cringe comedy (I hate that term but whatever) and emotional moments, however it never breaches an average amount of stress. 
    (The Stress Ratings List)

    Personal Rating: 9
    A truly spiritual experience. It’s always refreshing to watch a movie that has a method and reason for its quirkiness rather than just trying to appease pretentious indie buffs. The characters that Me and You and Everyone We Know follows are all very outlandish, however…