• Pickman's Model

    Pickman's Model

    ★★

    The sets, costumes, colors, and music are all on point, but oh my god, how do you mess up a short story that bad? They completely missed the point. Guillermo Del Toro is the right man for the job to portray Lovecraftian stories, but he put this story in the hands of a writer who tried too hard to make this into something it wasn't.

  • Man Bites Dog

    Man Bites Dog

    Yeah, I get what you're doing. Now turn the camera off.

  • Brave

    Brave

    ★★★★

    I want more. More of this world, more of this aesthetic, more of Merida's journey, more European fairy tale adventure and less "raised eye-brow" "we're too cool to be a fairy tale meta" that has stained Disney lately.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★½

    This movie is exactly what a good sequel should be. Don't repeat the original, have it take place in the same universe but expand the lore, add a time jump that feels as though the story has aged with the viewer, and don't drown yourself in callbacks and references. Doctor Sleep is an engrossing stylish thriller that further explores the mystery of Stephen King's The Shining by creating a battle between good and evil with psychic predators and prey as…

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    Halloween Ends concludes David Gordon Green's attempted trilogy continuation to the original film. A trilogy that began with a serviceable sequel weighed down by uninteresting characters and rehashed plot, but elevated by Laurie and Michael's conflict. Halloween Kills was weighed down by zero plot, suicidally brainless characters, and no direction or purpose. Halloween Ends finishes this cinematic mess with a movie that desperately wants to do something different and be its own detached story.

    A story about a young man,…

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★

    After a long history of toss away sequels solely produced to retain brand recognition, David Bruckner and his team take a stab at Clive Barker's sickly twisted Hellbound Heart universe and the result is unfortunately a mixed bag. The film absolutely succeeds in regards to its music, production design, concepts, and makeup. I feel that the production team had a ball when it came to bringing the cenobites and gruesome body horror to a modern and polished setting. Although Hellraiser…

  • Haunt

    Haunt

    ★★★★½

    A funhouse horror movie that achieves exactly what it sets out to do. The main characters, although naive, are tolerable, the kills and traps are exquisitely brutal, and the premise is greatly executed by showing just how terrifying a haunted attraction can be for those who willingly choose to give up their phones, liability, and sense of safety for a thrill ride. Rather than be an overblown funhouse of scares and gore, Haunt is slow, quiet, and a terrifying modern tale for the Halloween season. It's also probably the best Saw film we've gotten in over a decade.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★

    A solid domestic thriller that could've been great. It has all the right cinematography, music, and acting to build the best suspense, but it's weighed down by a psychic element that feels more lazy than fascinating, a police investigation that feels completely paper thin, and a villain who is given too much character to be ambiguous like Michael Myers, but not enough character to be fleshed out like Hannibal Lecter.

    We may not find out why The Grabber is kidnapping…

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★

    A well paced, acted, and scored thriller that puts you on the edge of your seat, however it borrows heavily from several other horror movies and begins to feel like a hodgepodge of better ideas rolled into one primary uninteresting idea. The story appears to subvert your expectations with a couple curve balls in the plot, but as a whole, the story continues down the same path it would have regardless of any additional side plots. It's currently being praised…

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★½

    One of the greatest examples of utilizing fear of the unknown to terrify you in a movie with a simple concept and small budget. It succeeds primarily due to the natural performances, lack of music, and the plain fact that the story, whether it possesses a supernatural element or not, is a tale of every day people who get lost in the woods and meet a tragic and obscured end. It's not unlike any other incident of people who get…

  • Watcher

    Watcher

    ★★★½

    Solid thriller complimented by good performances, strong tension, and the sense of disconnect one can feel when they not only are living in a foreign country, but are incapable of proper communication in order to feel included and recognized. However, the climax does feel like a test audience voted to change it.

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair

    ★★

    This is not a horror movie. It's a sad tale of teenage isolation and declining mental health made worse by online fantasization that suffers from a needlessly long runtime.

    I'm honestly getting incredibly tired of this kind of movie. Where a concept that would serve as a compelling short film is turned into a feature film that leaves you bored and irritated because it drowns itself in overly long meandering scenes to pad the runtime. I could edit this movie…