RSS feed for Louise
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
23
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Private Lives of Pippa Lee

The Private Lives of Pippa Lee

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Return to Me

Return to Me

2000
×
★½
Edit this entry  
12
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Revolver

Revolver

2005
×
★★
Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hesher

Hesher

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry