RSS feed for Louise

Louise has logged 32 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hesher

Hesher

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★
Edit this entry  
04
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Devil Came on Horseback

The Devil Came on Horseback

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enemies of the People

Enemies of the People

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
In This World

In This World

2002
×
★★★½
Edit this entry