• Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • The Broken Crown

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Bride

    ★★★

  • Palm Trees in the Snow

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Good Dinosaur

    ★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★

  • The Dressmaker

    ★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Ricki and the Flash

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Dior and I

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Fifty Shades of Grey

    ★★½

  • Jupiter Ascending

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Into the Woods

    ★★★★½

  • The Last Five Years

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • The Book of Life

    ★★★½

  • Dracula Untold

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Saint Laurent

    ★★½

  • Still Alice

    ★★★★

  • Magical Girl

    ★★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Shrew's Nest

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Giver

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Lucy

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ½

  • Maleficent

    ★★½

  • A Million Ways to Die in the West

    ★★½

  • Foxcatcher

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

  • They Are All Dead

    ★★★★

  • Chef

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★

  • What If

    ★★★

  • Philomena

    ★★★★

  • Labor Day

    ★★★½

  • We're the Millers

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • Now You See Me

    ★★★

  • The Bling Ring

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Stockholm

    ★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★½

  • Anna Karenina

    ★★★

  • The Iron Lady

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★