Sort by

SergeGainsbourg has logged 799 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rachel Papers

The Rachel Papers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interiors

Interiors

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Alice

Alice

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Celebrity

Celebrity

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8

8

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Dernier Mot

Le Dernier Mot

1988
×
★★
Edit this entry  
14
Lies of Love

Lies of Love

1949
×
★★
Edit this entry  
14
N.U.

N.U.

1948
×
★★
Edit this entry  
13
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★★
Edit this entry